miercuri, 9 septembrie 2009

Tricolorii, razbunati de Raul si compania

Reprezentativa Spaniei a avut ieri multi sustinatori in Romania. Partida cu Slovenia, disputata in Coreea la Gwangju, a fost urmarita cu sufletul la gura de microbistii romani, care nu au uitat barajul de calificare din toamna pierdut de echipa nationala a Romaniei in fata selectionatei lui Srecko Katanec. Raul si compania i-au razbunat pe tricolori, invingand Slovenia cu 3-1 la capatul unui meci pe care l-au dominat cu autoritate. Elevii lui Jose Antonio Camacho, cotati cu sanse chiar si la castigarea Cupei Mondiale, au inceput partida in forta, creandu-si primele ocazii prin mijlocasul Javier de Pedro. Cea mai mare dintre ele a avut loc in minutul 21, cand mingea trimisa de jucatorul lui Real Sociedad dintr-o lovitura libera de la 25 de metri a lovit bara. Imediat dupa aceasta faza, Zlatko Zahovic, omul numarul unu al slovenilor, l-a pus putin la incercare pe portarul Iker Casillas, dar acesta din urma a prins cu siguranta. Tabela de marcaj s-a modificat pentru prima oara in minutul 44, Raul inscriind cu un sut puternic de la marginea careului dupa o faza in care Luis Enrique driblase trei aparatori adversi. Imediat dupa pauza, o faza incinsa in careul spaniolilor se putea lasa cu un penalty pentru sloveni, dar arbitrul Mohamed Guezzaz nu s-a lasat pacalit de caderea lui Sebastjan Cimirotic, caruia i-a acordat si un cartonas galben pentru simulare. Desprinderea pe tabela a ibericilor s-a produs in minutul 74, cand Juan Carlos Valeron a fructificat pasa perfecta a lui Javier de Pedro, unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren. Slovenii au reusit sa reduca diferenta in minutul 82 prin Cimirotic la capatul unei faze extrem de spectaculoase. Golul nu a fost decat un simplu foc de paie, pentru ca peste numai cinci minute elevii lui Camacho au inscris din nou. Veteranul echipei, Fernando Hierro, a transformat un penalty dictat la un fault in careu asupra lui Morientes si Spania s-a impus in final cu 3-1.