miercuri, 9 septembrie 2009

Rapid a prins podiumul cu opt minute inainte de final

Cu gandul la Craiova si in Stefan cel Mare, unde Nationalul si Dinamo se luptau de la distanta pentru titlu, dar si cu gandul la Ploiesti, unde Steaua juca pentru locul trei in compania Astrei, rapidistii au inceptut meciul de sambata din Giulesti, cu Otelul, destul de slab, neregasindu-se deloc in primele zece minute. Dovada si faptul ca, dupa mai multe incursiuni curajoase, Otelul a reusit sa deschida scorul in minutul 12, prin Ogararu, la o greseala a defensivei giulestene. A fost momentul in care echipa lui Rednic s-a taiat, nemaiparand in stare de nimic. Totusi, treptat "visiniii" si-au revenit si au inceput sa domine partida, chiar daca jocul prestat nu a fost la mare inaltime. Cu doua minute inainte de pauza, Ilyes a fost faultat in careul galatean si centralul Augustus Constantin a dictat lovitura de la 11 metri, executata si transformata rapid de Iencsi. Repriza a doua nu a semanat deloc cu primele 45 de minute, jocul devenind dinamic si in viteza, dovada actiunile tot mai periculoase de o parte si de cealalta, ambele echipe trecand in cateva randuri pe langa gol. Tensiunea a atins nivelul maxim in ultimele zece minute ale partidei, mai ales dupa ce Bratu a reusit, in minutul 82, sa inscrie pentru 2-1 si sa duca Rapidul pe podium. Un minut mai tarziu, Schumacher si Ghionea au fost eliminati dupa un schimb mai dur de replici, finalul meciului fiind unul de foc, dupa ce Rat si mai apoi galateanul Bogdan Andone au trimis mingea in bara in minutul 92, respectiv 93. Cum scorul a ramas neschimbat, toata suflarea rapidista a explodat odata cu ultimul fluier al intalnirii, prin victoria obtinuta sambata giulestenii terminand campionatul pe locul 3 si prinzand Cupa UEFA, indiferent de rezultatul pe care-l vor obtine miercuri, in finala Cupei, in fata campioanei Dinamo.