miercuri, 9 septembrie 2009

Spiritele au salvat-o pe Bafana Bafana

Astazi spiritele ne-au ajutat sa obtinem un punct. Ma bucur ca am reusit sa evitam infrangerea in acest prim meci", a spus selectionerul Africii de Sud, Jomo Sono, la capatul intalnirii cu Paraguay. Si afirmatia este foarte aproape de adevar daca ne gandim ca Bafana Bafana a scos o remiza, 2-2, in ultimul minut de joc printr-un gol inscris din lovitura de la 11 metri. Arbitrul slovac Michel Lubos a avut mult curaj sa arate punctul cu var in urma unei faze deloc clare. Scapat pe partea stanga, Sibusiso Zuma a cazut ca secerat la un contact cu portarul Ricardo Tavarelli. Desi initial a parut fault, reluarile au demonstrat ca goal-keeper-ul Paraguay-ului abia daca l-a atins pe african. Lovitura de pedeapsa a fost transformata de Quinton Fortune, care astfel a adus un punct pretios selectionatei cunoscute si sub numele de Bafana Bafana. Paraguay-ul cu Cesare Maldini pe banca, care la cei 70 de ani ai sai este cel mai batran antrenor al acestei editii a Cupei Mondiale, a avut o prima repriza foarte buna, intrand la cabine in avantaj in urma golului lui Roque Santa Cruz. In minutul 55, Francisco Arce a transformat impecabil o lovitura libera de la 25 de metri si a dus scorul la 2-0. Prea siguri de victorie, sud-americanii au cedat mijlocul terenului, lucru de care a beneficiat din plin Bafana Bafana. Astfel, in minutul 63 un sut al lui Aaron Mokoena a fost deviat de fundasul Estanisiao Struway si Tavarelli, prins pe picior gresit nu a mai avut ce face. La 1-2, Africa de Sud a crezut in continuare in sansa ei si prin golul lui Fortune din penalty a obtinut ceea ce si-a dorit, si anume o remiza. Echipa antrenata de Jomo Sono ocupa dupa prima partida locul doi, la egalitate cu adversara sa de ieri, Paraguay.