miercuri, 9 septembrie 2009

Nemtii au calcat in picioare Arabia Saudita

Vazand evolutia Arabiei Saudite din partida cu Germania, zdrobita cu 8-0, nu poti sa nu te intrebi cum este posibil ca echipe precum Olanda, Cehia, Ucraina sau Romania sa nu aiba loc intre cele 32 de echipe participante la acest Campionat Mondial. Din pacate, sistemul de calificare stabilit de FIFA permite si echipelor cu valoare de curtea scolii sa acceada la Campionatul Mondial. Asa se face ca in curand nu va fi nici o supriza daca la turneele finale vor fi invitate din oficiu si Luxemburg, Liechtenstein sau Andorra. Pentru ca sambata, pe stadionul din orasul japonez Sapporo pana si Petrolul Moinesti sau Cimentul Fieni puteau pierde la un scor mai rezonabil. Fara sa apese prea mult pe acceleratie, Germania lui Rudi Voller a inscris de cate ori a vrut in fata unei aparari arabe ca si inexistente. Klose de trei ori, Ballack, Janker, Linke, Bierhoff si Schneider au scuturat cu randul plasa portii aparate de nefericitul Al Deayea. La final, selectionerul german s-a aratat, asa cum era si normal, extrem de multumit de rezultat: "Am obtinut cea mai categorica victorie a Germaniei la un Campionat Mondial. Trebuie insa sa jucam la fel si restul partidelor pentru a putea obtine calificarea in optimi. In acest meci am demonstrat ca putem face spectacol, chiar daca adversarul a fost modest". Germania este lider in grupa E si mai are nevoie doar de o victorie in urmatoarele doua partide pentru a fi sigura de participarea in faza urmatoare. Irlanda fara cel mai valoros jucator al sau, Roy Keane, exclus din lot de selectionerul Mick McCarthy, a incheiat la egalitate, 1-1, partida de debut la acest mondial disputata la Niigata cu selectionata Camerunului. Cele doua reprize ale intalnirii au fost diametral opuse, africanii dominand-o pe prima, iar irlandezii pe cea secunda. Cei care au deschis scorul au fost camerunezii, in minutul 39 Mboma invingandu-l pe portarul Given. Egalarea a venit imediat dupa pauza, Matt Holland aducand un punct pretios Irlandei cu un sut puternic de la 25 de metri. "Ma simt usurat, a fost cea mai grea saptamana din viata mea. O infrangere in acest meci dupa intreg scandalul legat de plecarea lui Roy Keane ar fi reprezetat un dezastru", a declarat la finalul partidei, selectionerul irlandez Mick McCarthy. In ceea ce priveste urmatorul meci din grupa, cel cu Germania de miercuri, tehnicianul a precizat ca se asteapta la un rezultat favorabil: "Germania nu este cu nimic mai buna decat Camerun. Cu toate acestea, trebuie sa jucam ca in repriza secunda pentru a putea castiga in fata ei. Fostele campioane mondiale au o experienta care impune respect".