miercuri, 9 septembrie 2009

Anglia suedezului Eriksson s-a impiedicat de compatriotii acestuia

In prima zi a "grupei de foc", cum a fost numita grupa F a Cupei Mondiale, Argentina si Anglia pareau sa aiba ieri o zi destul de usoara, adversarele lor, Nigeria, respectiv Suedia, neridicandu-se la valoarea celor doua reprezentative considerate favorite, atat la locul intai in grupa, cat si in ceea ce priveste parcursul la turneul final din Coreea de Sud si Japonia. Totusi, lucrurile nu au fost atat de simple pe cat se anuntau, atat nigerienii, cat si suedezii avand o replica pe masura. In primul meci al grupei, Argentina a inceput in forta intalnirea cu Nigeria, ofensiva condusa de Batistuta anuntand o mana de goluri, dupa ce Veron si Ariel Ortega si-au creat pe rand mai multe actiuni in careul nigerienilor. La randul lor, acestia s-au strecurat in careul sud-americanilor, fara a avea insa forta necesara pentru a le pune probleme argentinienilor. De altfel, prima repriza nu a fost altceva decat un du-te-vino de la o poarta la alta, dominarea teritoriala apartinand insa lui Batistuta si compania. Dupa pauza, atacul argentinienilor a devenit tot mai periculos, odata cu trecerea timpului nigerienii slabind treptat ritmul si din cauza accidentarii atacantului Kanu. Dominarea teritoriala a Argentinei a dat roade in minutul 63, cand Batigol a inscris dupa un corner executat de Veron de pe partea stanga. Spre surprinderea zecilor de spectatori prezenti pe stadionul Ibaraki, din Japonia, unde s-a desfasurat partida, nigerienii au prins aripi si au fortat egalarea pana in ultima clipa, insa experienta argentinienilor si-a spus cuvantul in ciuda incercarilor disperate ale lui Okocha, scorul ramanand 1-0. In celalalt meci al grupei, Anglia avea sa aiba o soarta mult mai grea, in ciuda faptului ca recuperarea si prezenta in teren a capitanului David Beckham ii facea pe britanici sa se vada din start invingatori. Dar lucrurile nu aveau sa iasa asa cum si-ar fi dorit Sven Goran Eriksson, suedezii dovedindu-se mult mai periculosi decat o arata cartea lor de vizita. Mai mult, pe Beckham si compania nu i-a ajutat nici faptul ca selectionerul nationalei Albionului, care este la origine suedez, cunoaste foarte bine fotbalul practicat de elevii lui Soderberg. Astfel ca spectatorii veniti pe stadionul Saitama (Japonia) au asistat la un meci in care ambitiile au depasit prestatia catorva din vedetele prezente de o parte si de cealalta, nici Owen si nici Larsson neexceland. Partida a inceput cu dominarea englezilor care-si doreau o victorie frumoasa si pentru faptul ca ieri Anglia sarbatorea 50 de ani de la incoronarea Reginei Elisabeta. Asa ca elevii lui Eriksson au dominat prima parte a meciului, creandu-si mai multe ocazii de gol decat suedezii, chiar daca acestea nu au fost la fel de spectaculoase ca altadata. Totusi, omul potrivit la momentul potrivit, capitanul David Beckham si-a facut din nou datoria, in minutul 24 executand perfect un corner de pe partea stanga pana la Sol Campbell, care a deschis scorul fara probleme. Cum era de asteptat, meciul a devenit si mai aprins, venind randul suedezilor sa puna in pericol poarta lui Seaman. Acest lucru s-a vazut mai ales in repriza a doua, cand Alexandersson a reusit de altfel egalarea, in minutul 59, scor cu care de altfel s-a si incheiat partida, spre dezamagirea fanilor englezi.