vineri, 30 mai 2008

Columbus - Detroit Red

Un alt meci din aceasta seara din Nhl este cel dintre Columbus si Detroit.Detroit a pierdut pentru prima data in acest an trei meciuri consecutive dupa ce au cedat de doua ori intr-un interval de numai 6 zile in fata codivizionarei Blackhawks. Daca adaugam infrangerea incredibila din meciul cu St Louis cand gazdele au revenit de la 3-0 intr-o singura repriza vom observa ca Red Wings nu au obtinut nici un punct in ultimele 10 zile.Cel mai recent succes este cel de pe 9 noiembrie cand au invins pe teren propriu revelatia acestui inceput de campionat, echipa pe care o vor intalni in aceasta noapte pe Nationwide Arena. Columbus a inceput excelent actuala editie de canpionat si au ocupat pana de curand pozitia secunda gratie evolutiilor incantatoare ale portarului Pascal Leclaire, insa meciurile cu Detroit au reprezentat intotdeauna principala provocare pentru Blue Jackets. Seria celor cinci victorii in 6 partide s-a incheiat tocmai in confruntarea cu Red Wings, in intervalul urmator Columbus reusind sa castige o singura partida, cea de pe teren propriu cu Chicago.Chiar daca au pierdut ultimele trei meciuri, Detroit a fost echipa care a condus ostilitatile si a reusit sa puna presiune pe adversar inca din primul minut. Osgood este in mare forma, iar prezenta sa in poarta va aduce un plus de siguranta pentru oaspeti, iar avantajul net pe care Red Wings il au in atac va face in final diferenta.